fbpx

Hiszpania wiosną

Trasa Gdynia - Empuriabrava - Cabo de Gata - Grenada - Malaga - El Puerto de Santa Maria - Sewilla - Salamanka - San Sebastian - Gdynia

Od dawna marzyła nam się wiosna w Hiszpanii. Martwiliśmy się, że szalejąca w Europie pandemia pokrzyżuje nam plany wyjazdowe, ale na przekór wszystkiemu  ruszyliśmy kamperem w stronę słońca. 

Przejazd przez Niemcy, Francję i wjazd do Hiszpanii bez problemu. Nie było żadnych kontroli, nikt nie sprawdzał  testów.  Po drodze zrobiliśmy dwa przystanki na nocleg. Pierwszy w okolicach Saalburg – Ebersdorf Niemcy GPS 50.509602, 11.72280 – “miejsce odpoczynku dla kamperów”., drugi w miasteczku Reventin-Vaugris Francja GPS 45.468201, 4.842640

1. Dotarliśmy do Hiszpanii. Pierwszy postój zrobiliśmy w miejscowości Empuriabrava. Spaliśmy przy samej plaży GPS 42.24825  3.1344 . Miasteczko Empuriabrava to kurort na Costa Brava należący do gminy Castello d’Empúries, regionu średniowiecznych wiosek, plaż i zabytków będących dziedzictwem o uniwersalnym znaczeniu. Samo miasto jest wielką atrakcją turystyczną. Znajdziemy tutaj 25 kilometrów kanałów żeglownych. Można powiedzieć, że Empuriabrava to aglomeracja i jednocześnie jeden wielki port. Dlatego też to katalońskie miasto nazywane jest Wenecją Hiszpanii!
2. Drugi postój i nocleg w miejscowości Castellón de la Plana. Tutaj również spaliśmy przy samej plaży GPS  39.997512 0.027303 . 
3.Na kilka dni zatrzymujemy się na kempingu Cabo de Gata niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Park naturalny Cabo de Gata to wyjątkowy odcinek hiszpańskiego wybrzeża, gdyż jako jedyny jest niezagospodarowany. Natura rządzi się tutaj swoimi prawami, a cudowny krajobraz ukształtowały wulkany. Zobaczysz tu naturalne saliny, piaszczyste wydmy, wyjątkowe gatunki roślin i ptactwo migrujące z Europy do Afryki. Często pojawiają się tutaj ogniste ptaki – flamingi! Park był miejscem ekranizacji scen z Piratów z Karaibów. Położony w Andaluzji, w pobliżu miasta Almeria.
4.Po kilku dniach odpoczynku ruszamy w kierunku Granady.  Po drodze czeka nas przejazd przez pustynię Tabernas. Pustynia położona jest na północ od Almerii, otoczona pasmami górskimi, uważana za jedyną naturalną pustynię na kontynencie europejskim. Roczne opady nie przekraczają tu 250 mm, a średnia roczna temperatura wynosi 18 stopni C. Pustynia jest uderzająco podobna do obszarów w Ameryce Północnej. Wykorzystali to filmowcy, tworząc westernowe miasteczka. Na pustyni znajdują się 3: Western Leone, Texas Hollywood – Fort Bravo, Oasys MiniHollywood. Dalej jedziemy drogą nr GR-3201 aby zobaczyć dwie zapory zlokalizowane blisko tej drogi. Pierwszy zbiornik wodny znajduje się w La Peza a drugi w Quéntar. Nocleg w Granadzie na parkingu dla kamperów w bliskiej odległości od Alhambry. 
5. Spełnienie kolejnego marzenia podróżnika – Alhambra w Grenadzie. Ahambra to jeden z najwspanialszych zabytków Andaluzji i jeden z najważniejszych śladów panowania Arabów (Maurów) nad Półwyspem Iberyjskim. 
6. Następny punkt na naszej mapie podróżniczej to Nerja nazywana Balkonami Europy. Nazwę Balkony Europy, taras widokowy zawdzięcza Alfonso XII, królowi Hiszpanii, który w roku 1885 odwiedził Nerje. Kilka tygodni wcześniej doszło tam do poważnego trzęsienia ziemi. Spora część lądu runęła do morza, pozostawiając po sobie wysoki, kamienisty klif. Nocleg na parkingu przy plaży GPS 36.743092, -3.889991
7. W drogę … obieramy kierunek Malaga. Po drodze odwiedzamy jeszcze przepiękną Marbellę. Hiszpańska Marbella jest odpowiednikiem francuskiego Saint Tropez. Leżące w Andaluzji miasto jest jednym z najbardziej luksusowych kąpielisk w Europie. Wille mają tutaj m.in. Antonio Banderas i George Clooney. Najatrakcyjniejsze miejsce w Marbelli to Plaza de los Naranjos, czyli Plac Pomarańczy, który wypełniony jest drzewkami pomarańczowymi. W centrum miasta stoi też szesnastowieczny ratusz. Otoczony jest andaluzyjskimi bielonymi budynkami. 
Malaga  jest niekwestionowaną stolicą “Costa del Sol”, czyli wybrzeża słońca w Hiszpanii. Miasto to położone jest na południu kraju, pomiędzy Gibraltarem a Almeria, niedaleko od Granady, Sewilli i Kordoby. Mieszka tu prawie milion mieszkańców. To jeden z największych kurortów na wybrzeżu Morza Śródziemnego, pełniący jednocześnie funkcje dużego portu handlowego i rybackiego. Od strony lądu ograniczają go góry Montes de Malaga. Miasto znajduje się w regionie Andaluzja, słynącym z egzotycznej kultury i przepięknych widoków. W szczególności można je podziwiać ze szczytu Gibralfaro, gdzie znajduje się taras widokowy, z którego widać również arenę walk byków.
Na miłośników zwiedzania w Maladze czekają zabytki światowej klasy, w tym mauretańska twierdza Alcazaba pochodząca z XI wieku, czy dom słynnego malarza Picassa, który został przekształcony na jego muzeum. W mieście, na wzgórzu zlokalizowany jest fenicjanski zamek Castillo Gibralfaro, a w centrum można zobaczyć Teatro Romano, dawny teatr rzymski. Kolejna atrakcja turystyczna jest Katedra La Manquita, zwana Mankutka, ponieważ jedna z jej wieź jest nieskończona i kojarzy się z człowiekiem bez jednej ręki. Na chórze w katedrze stoi 58 drewnianych figur, z których większość wykonał słynny rzeźbiarz Pedro de Mena. Miłośnicy motoryzacji powinni odwiedzić Museo Automovilistico de Malaga, czyli Muzeum Automobilizmu. Jedna z najpiękniejszych plaż Malagi jest plaża w centrum miasta – Malagueta, szeroka i piaszczysta. Kolejne plaże znajdują się za portem, na południe od niego.
Wokół miasta rozciągają się gaje oliwne, plantacje rodzynek, trzciny cukrowej, bawełny, jak również sady bananowe i pomarańczowe. Można tu podziwiać egzotyczna roślinność, dzięki licznym ogrodom botanicznym, na czele z Retiro. 
Kilka nocy spędzamy na parkingu tuż przy plaży i promenadzie. 
8. Następny przystanek na naszej trasie to Kadyks. Zaplanowaliśmy tutaj 7 dniowy pobyt na kempingu Las Dunas w miejscowości El Puerto de Santa Maria. To świetna baza wypadowa wycieczek rowerowych po okolicy. Do Kadyksu odpływa codziennie kilka razy katamaran, który w ciągu 30 dni zabierze nas do centrum Kadyksu. Koszt 2,80 euro od osoby. Rowery za darmo.  Miasteczko  jest jednym z najbardziej reprezentatywnych miasteczek wybrzeża Costa de la Luz. To miasteczko z zabudowaniami o bielonych wapnem ścianach rozciąga się między lasami sosnowymi, plażami i mokradłami w samym sercu Zatoki Kadyksu. Obszar chronionego krajobrazu o tej samej nazwie służy za tło najbardziej charakterystycznym budowlom zlokalizowanym na jego obszarze miejskim oraz łodziom i statkom na wybrzeżu. Mariny, pola golfowe i luksusowe kompleksy mieszkalne położone są nad brzegiem Atlantyku, skąd można podziwiać przepiękne widoki i delektować się ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Port zlokalizowany jest na Costa de la Luz, w strefie przybrzeżnej Atlantyku, gdzie lasy sosnowe dochodzą – między mokradłami – do samego piasku plaży.  W El Puerto de Santa María rozciąga się ponad 15 kilometrów plaż pokrytych złocistym piaskiem. Nadmorskie kioski z przekąskami i napojami, tzw. chiringuitos, usytuowane na plażach Levante, Valdelagrana, Santa Catalina lub Fuenterrabía, oferują bezkonkurencyjną możliwość skosztowania przepysznych smażonych lokalnych ryb, delektując się zarazem widokiem na Atlantyk. Każdemu posiłkowi będzie towarzyszyć sherry o własnej nazwie pochodzenia.
9. Wycieczka do Kadyksu. Kadyks  (hiszp. Cádiz) to najstarsze miasto w Hiszpanii. Co więcej, choć nie jest to najstarsze miasto Europy, to znajduje się w ścisłej czołówce takowych. Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając mu nazwę Gadir. To właśnie od tej nazwy wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos. 
10. Pora nieśpiesznie obrać kierunek dom. Najkrótsza trasa wiedzie przez Sewillę, Salamankę i San Sebastian. Po drodze robimy przystanki na zwiedzanie oraz noclegi. W San Sebastian zostajemy kilka dni na kempingu. 
Sewilla – Stolica Andaluzji jest jednym z najbardziej wypełnionych zabytkami miast Hiszpanii. Podczas odwiedzin możemy zwiedzić m.in.: imponującą gotycką katedrę, bajeczne wille i pałace, najstarszą wciąż wykorzystywaną rezydencję królewską świata (Alcázar), barokowe kościoły, jedną z najstarszych aren walk byków w Hiszpanii i wiele, wiele więcej.
Spacerując po starym mieście raz po raz natrafimy na historyczne wille, pałace, kościoły. Fasady wielu z nich ozdobione są popularnymi na całym Półwyspie Iberyjskim płytkami azulejo.
Salamanka – Mówi się, że to Złote Miasto. Wszystko za sprawą połyskującego w słońcu piaskowca, z którego wykonano większość tutejszych zabytkowych budynków. 
San Sebastian – Miasto to ciągnie się wzdłuż zatoki o białym piasku, pomiędzy wzgórzami Urgull i Igeldo.
Rybacka dzielnica, okazała zabudowa i nowoczesne dzielnice czynią zeń jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego. Muzeum San Telmo, zbiór rzeźb Peine del Viento czy sala koncertowa Kursaal są przykładami połączenia tradycji z nowoczesnością. Prowincja Gipuzkoa, której stolicą jest San Sebastián, łączy morze i góry, oferując odwiedzającym ciekawe zabytki, pejzaże, możliwość uprawiania wielu sportów oraz gastronomię… Znaną i szanowaną na całym świecie gastronomię baskijską.

Droga powrotna przez Francję i Niemcy również bez problemu. Nie było żadnych kontroli, nikt nie sprawdzał  testów.