fbpx

Słowacja, Węgry i Rumunia

Gdzie by tu pojechać jesienią…… zastanawialiśmy się. W poszukiwaniu słońca nie chcieliśmy jechać zbyt daleko jak np. do Hiszpanii czy Grecji. A może Rumunia, pomyśleliśmy. W sumie dlatego nie. Nie byliśmy jeszcze w tym kraju. Po drodze zrobimy kilka przystanków w Słowacji i Węgrzech. Marzyło nam się zobaczyć prawdziwe jesienne krajobrazy. No i tak zrobiliśmy. Poniżej szczegółowy plan naszej wyprawy.   
Trasa Gdynia - Liptowski Mikułasz- Szalajka-volgy - Tokaj - Hunedoara - Sybin - Bran - Narodowy Park Wulkanów Błotnych - Humor - Wesoły Cmentarz- Zakopane - Gdynia
1. Liptowski Mikułasz i Tatralandia.
2. Szalajka-völgy i Tokaj .

Szalajka-völgy to Dolina Szalajki położona w okolicy miejscowości Szilvásvárad. Przez dolinę płynie potok Szalajka i to od niego pochodzi nazwa całej doliny. Krystalicznie czysta rzeczka swój początek zawdzięcza źródłom wybijającym z jaskini Istállóskői pod szczytem Istallós-kő. Dodatkowo zasila ją kilka wywierzysk oraz boczne dopływy, tworzące urokliwe kaskady. Owa jaskinia jest dostępna dla turystów, oprócz niej znajdziemy tu kilka wodospadów i śródleśnych stawów. Przed doliną znajduje się duży bezpłatny parking. Dolina jest bardzo urocza,  spacer można połączyć z przejazdem wąskotorówką, która również wozi turystów przez dolinę.

Tokaj – prześliczne miasteczko, stolica wina o tej samej nazwie. W jednej z winiarni mieliśmy okazję degustacji kilku rodzajów wina Tokaj od wytrawnego do bardzo słodkiego. Zwiedziliśmy również piwnice, gdzie leżakują beczki z winem. 

Nocleg - Hungarospa Thermal Camping . Super miejsce z basenami termalnymi, które są w cenie noclegu.
3. Dej, Hunedoara, Sybin, Bran.

Dej jest miastem, które przez wieki związane było z Węgrami i ich kulturą. Do dziś zachowało się tu sporo zabytkowej zabudowy, a do jego atutów należą też gorące źródła wykorzystywane w niewielkim uzdrowisku. Miasto zostało założone w XIII w. przez monarchów węgierskich. Do 1920 r. zamieszkiwali je w większości Węgrzy oraz niewielka grupa potomków niemieckich osadników. Był to układ typowy dla większości miejskich ośrodków Transylwanii. Po traktacie z Trianon, kiedy ziemie te przypadły Rumunii większość Węgrów wyjechała, ale do dziś żyje tu mniejszość tej narodowości. Centrum Dej składa się w większości z kamienic powstałych na przełomie XIX i XX w. Są to głównie piętrowe, eklektyczne budynki z elementami secesyjnymi. Starszą budowlą jest gotycki kościół reformatorski , a do najokazalszych budowli zalicza się synagoga wzniesiona w stylu mauretańskim. 

Hunedoara – zamek Corvin  znany jest jako jedna z największych, średniowiecznych warowni w Europie. Pierwsza twierdza w tym miejscu powstała już na przełomie XII i XIII wieku. W XV wieku, m.in. na zlecenie Macieja Korwina, ówczesnego króla Węgier, nastąpiła rozbudowa i przekształcenie konstrukcji w renesansowy zamek. Przez kolejne wieki odbywało się tu wiele ważnych spotkań i wydarzeń istotnych dla całego regionu.

Sybin jest uznawany za jedno z piękniejszych miast w Rumunii. Często porównywany jest do naszego Krakowa. Sybin przez wieki leżał na skrzyżowaniu ważnych, handlowych szlaków, co pozwoliło mu się wzbogacić i rozwinąć. Miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Posiada śliczną, ciekawą i różnorodną starówkę, w obrębie której znajdziesz wiele atrakcji. Sibiu można również potraktować jako dobrą bazę wypadową np. w pasmo górskie Fogaraszy. 

Zamek w Bran – Kto chce przyjechać na salony hrabiego Drakuli powinien udać się wprost do zamku w Branie. Chociaż forteca nigdy nie gościła krwiożerczej postaci to jednak jej wnętrza są doskonałą ilustracją historycznej powieści Brama Stokera. Nigdzie indziej w Rumunii, a właśnie tu, poczujemy się gdybyśmy właśnie przyjechali jak Jonathan Harker. Macie odwagę zapukać do drzwi hrabiego Drakuli?

4. Wulkany błotne

Wulkany błotne w Berce – największe w Europie wulkany błotne, znajdują się niedaleko wsi Pâclele, w gminie Berca, na południowym stoku Karpat. Od 1924 objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Wypływy błota i gazu zlokalizowane są w trzech obszarach, zwanych Pâclele Mari, Pâclele Mici i Fierbatori. Dookoła rozciąga się obszar dawnych wypływów o powierzchni ok. 1,62 km². Wulkany położone są na okrągłym, wypukłym płaskowyżu, zbudowanym z produktów przez nie wyrzuconych. Po raz pierwszy erupcje błotne w Berce zostały opisane w 1881 roku. Są to największe wulkany błotne w Europie i od 1924 są objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Największą erupcję zaobserwowano w 1976, gdy przez całą dobę błoto wyrzucane było na metr w górę; w ciągu miesięcznej wzmożonej aktywności, pięć tysięcy ton mułu zostało wyniesione na powierzchnię. 

5. Monastyr Voronet i Humor. Przejazd przez karpaty.

Monastyr Voronetobronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego znajdujący się w miejscowości Voroneț. Cerkiew monastyru wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Monastyr Humormonastyr prawosławny z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy znajdujący się w miejscowości Mănăstirea Humorului w Rumunii, położonej na Bukowinie. Cerkiew monastyru wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

6. Wesoły Cmentarz – Sapanda 

Wesoły Cmentarz to jedna z największych rumuńskich atrakcji turystycznych, która co roku przyciąga swoją unikalnością tłumy turystów. Cmentarz wyróżnia się przede wszystkim kolorowymi, drewnianymi nagrobkami. To krzyże w odcieniu błękitu. Kolor ten posiada własną nazwę – albastru din Săpânţa, czyli błękit Sapanty – tłumaczony jako symbol nadziei i nieba. Ironiczne i często przewrotne, skrupulatnie wyrzeźbione epitafia opisują przyczynę zgonu. Kolorowe nagrobki otaczają wiejską cerkiew, oferując inne spojrzenie na śmierć nie tylko mieszkańcom, ale również turystom z całego świata. Rumuni słyną z poczucia humoru i szczerych uśmiechów, tak też potraktowali śmierć – z dużą pogodą ducha. Wesoły Cmentarz w Sapancie wraz z kompleksem otaczających go cerkwi został wyróżniony i w 1999 roku dodano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widnieje na niej jako jeden z najdziwniejszych zabytków świata.

7. Koszyce w Słowacji i Zakopane.